Pomoc:Spis treści: Różnice pomiędzy wersjami

Z WSTOIn
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(utw. strony)
 
(uzupełnienie)
Linia 1: Linia 1:
 
'''Skrótowa pomoc dla uczestników wiki WSTOIn PTI'''
 
'''Skrótowa pomoc dla uczestników wiki WSTOIn PTI'''
  
WSTOIn pracuje na silniku MediaWiki (MW), czyli tym samym na którym działa Wikipedia. Silnik MW pozwala na redagowanie treści witryny - po kliknięciu (lewym przyciskiem myszy) przycisku "Edytuj" znajdującego się w górnej prawej części strony wyświetlanej przez przeglądarkę. W otworzonym oknie edycji można wpisywać swoje treści - może to być czysty tekst albo czysty tekst i specyficzne konstrukcje MW, tzn. wikiznaczniki i/lub znaczniki html (ale zawsze całość będzie wikikodem). Publikacja treści odbywa się przez kliknięcie przycisku "Zapisz" poniżej pola edycji, ale warto przed tym obejrzeć jak będzie wyglądała strona, jeśli zostanie opublikowana - w tym celu należy kliknąć przycisk "Pokaz podgląd" (z prawej strony przycisku "Zapisz"). W przypadku publikowania własnych wypowiedzi należy wstawiać podpis - wykonuje się to nie przez literalne wpisanie swojego imienia i nazwiska, ale przez wstawienie w oknie edycji na końcu wypowiedzi specjalnej konstrukcji MW - czterech tyld (znak na klawiszu z lewej strony klawisza 1/!) - silnik MW zamieni je po publikacji na nazwę konta oraz datę i godzinę zapisu.  
+
WSTOIn pracuje na silniku MediaWiki (MW), czyli tym samym na którym działa Wikipedia. Silnik MW pozwala osobom, które są zarejestrowane (czyli maja konto) i są zalogowane do serwisu WSTOIn, na redagowanie treści witryny - po kliknięciu (lewym przyciskiem myszy) przycisku "Edytuj" znajdującego się w górnej prawej części strony wyświetlanej przez przeglądarkę. W otworzonym oknie edycji można wpisywać swoje treści - może to być czysty tekst albo czysty tekst i specyficzne konstrukcje MW, tzn. wikiznaczniki i/lub znaczniki html (ale zawsze całość będzie wikikodem). Publikacja treści odbywa się przez kliknięcie przycisku "Zapisz" poniżej pola edycji, ale warto przed tym obejrzeć jak będzie wyglądała strona, jeśli zostanie opublikowana - w tym celu należy kliknąć przycisk "Pokaz podgląd" (z prawej strony przycisku "Zapisz"). W przypadku publikowania własnych wypowiedzi należy wstawiać podpis - wykonuje się to nie przez literalne wpisanie swojego imienia i nazwiska, ale przez wstawienie w oknie edycji na końcu wypowiedzi specjalnej konstrukcji MW - czterech tyld (znak na klawiszu z lewej strony klawisza 1/!) - silnik MW zamieni je po publikacji na nazwę konta oraz datę i godzinę zapisu.  
  
Ponieważ sposób obsługi wiki jest bardzo zbliżony (ale nie ma obecnie na tej wiki edytora wizualnego) do sposobu obsługi Wikipedii, to oczywiście osoby, które są autorami Wikipedii posiadają umiejętności pracy z MW. Inne osoby mogą skorzystać z poniższych stron pomocowych polskiej wikipedii (ale należy pamiętać, że zawierają one elementy specyficzne tylko dla plwiki):
+
Ponieważ sposób obsługi wiki jest bardzo zbliżony (ale nie ma obecnie na tej wiki edytora wizualnego) do sposobu obsługi Wikipedii, to oczywiście osoby, które są autorami Wikipedii posiadają umiejętności pracy z MW. Inne osoby mogą skorzystać z poniższych stron pomocowych polskiej wikipedii (ale należy pamiętać, że zawierają one poza elementami czynnymi na niniejszej wiki też elementy specyficzne tylko dla plwiki):
 
# [https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Edytowanie/kod_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82owy zasady edytowania]
 
# [https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Edytowanie/kod_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82owy zasady edytowania]
 
# [https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Formatowanie_tekstu szczegóły wikikodu]
 
# [https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Formatowanie_tekstu szczegóły wikikodu]

Wersja z 20:53, 23 sty 2014