14-02.08: Różnice pomiędzy wersjami

Z WSTOIn
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(format.)
(wpisanie opinii)
Linia 13: Linia 13:
 
Wypracowanie opinii - patrz [[Dyskusja:14-02.08|strona dyskusji]].
 
Wypracowanie opinii - patrz [[Dyskusja:14-02.08|strona dyskusji]].
  
'''Opinia'''
+
'''Tekst opinii'''
 
{| class="wikitable"
 
{| class="wikitable"
 
|-
 
|-
 
|
 
|
Polskie Towarzystwo Informatyczne przekazuje opinię dotyczącą ...
 
  
Opracowanie: ...
+
Polskie Towarzystwo Informatyczne w odpowiedzi na prośbę o przesłanie uwag dotyczących Komunikatu Komisji Europejskiej o zarządzaniu internetem prezentuje poniżej swoją opinię.
 +
 
 +
Nie podzielamy obaw o fragmentację internetu spowodowaną utworzeniem regionalnych i krajowych struktur zarządzania. Żaden demokratycznie rządzony kraj, szanujący prawa jednostki nie narzuci ograniczeń skutkujących odcięciem sieci położonej na swoim terytorium od pozostałej części sieci lub od oferowanych przez nią usług. Poczynania takie wywołałyby społeczne niezadowolenie jakiego świadkami byliśmy przy okazji prób ratyfikacji Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA). Pociągałyby to także negatywne i trudne do oszacowania co do wielkości skutki ekonomiczne. Pojawiające się w mediach głosy polityków nawołujące do budowy własnych indywidualnych sieci należy uznać za hasła populistyczne wywołane czasową histerią spowodowaną doniesieniami o naruszaniu prawa przez służby wywiadowcze.
 +
 
 +
Z uznaniem odnotowujemy podjęcie konkretnych działań zmierzających do globalizacji funkcji realizowanych przez ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) oraz IANA (Internet Assigned Numbers Authority), które pozwolą na odbudowę zaufania do internetu, nadwyrężonego przez działania służb wywiadowczych USA, na terenie którego wspomniane organizacje mają siedzibę.
 +
 
 +
Dostrzegamy potrzebę utworzenia punktu gromadzenia i dystrybucji informacji na temat najważniejszych wydarzeń związanych z Internetem jakim ma być platforma Global Internet Policy Observatory.
 +
 
 +
Uważamy, iż problem kolizji jurysdykcji przepisów prawa spowodowany transgraniczną formą działalności internetu nie ma prostego a tym bardziej szybkiego rozwiązania. Nie znaczy to, że rozwiązań takich nie należy poszukiwać.
 +
 
 +
Rekomendacja PTI: '''Rozważenie możliwości powołania w ramach struktur UE organizacji, która zajmowałaby się arbitrażem lub mediacją w sprawach co do których wydano sprzeczne orzeczenia.'''
 +
 
 +
 
 +
Opracowanie: dr inż. Przemysław Jatkiewicz<br>
 +
Współpraca i redakcja: dr inż. Janusz Dorożyński
 +
 
 +
 
 +
Opinia w wersji dostępnej do kopiowania znajduje się na platformie opiniowania PTI WSTOIn pod adresem https://wstoin.pti.org.pl/wiki/14-02.08#Opinia
  
 
|}
 
|}
Zlecone do wysłania ...
+
Zlecone do wysłania 2014-03-04

Wersja z 21:04, 4 mar 2014