14-02.08: Różnice pomiędzy wersjami

Z WSTOIn
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(format.)
(aktualizacja)
 
Linia 1: Linia 1:
 +
{{Spis treści}}
 
=== Materiały ===
 
=== Materiały ===
 
Komunikat Komisji Europejskiej na temat '''zarządzania internetem'''  - materiały:
 
Komunikat Komisji Europejskiej na temat '''zarządzania internetem'''  - materiały:
Linia 10: Linia 11:
 
* 2014-03-06
 
* 2014-03-06
  
=== Opinia ===
+
=== '''Opinia''' ===
 
Wypracowanie opinii - patrz [[Dyskusja:14-02.08|strona dyskusji]].
 
Wypracowanie opinii - patrz [[Dyskusja:14-02.08|strona dyskusji]].
  
'''Opinia'''
+
{| class="wikitable collapsible collapsed" width=100%
{| class="wikitable"
+
! '''Tekst opinii'''
 
|-
 
|-
 
|
 
|
Polskie Towarzystwo Informatyczne przekazuje opinię dotyczącą ...
 
  
Opracowanie: ...
+
Polskie Towarzystwo Informatyczne w odpowiedzi na prośbę o przesłanie uwag dotyczących Komunikatu Komisji Europejskiej o zarządzaniu internetem prezentuje poniżej swoją opinię.
  
 +
Nie podzielamy obaw o fragmentację internetu spowodowaną utworzeniem regionalnych i krajowych struktur zarządzania. Żaden demokratycznie rządzony kraj, szanujący prawa jednostki nie narzuci ograniczeń skutkujących odcięciem sieci położonej na swoim terytorium od pozostałej części sieci lub od oferowanych przez nią usług. Poczynania takie wywołałyby społeczne niezadowolenie jakiego świadkami byliśmy przy okazji prób ratyfikacji Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA). Pociągałyby to także negatywne i trudne do oszacowania co do wielkości skutki ekonomiczne. Pojawiające się w mediach głosy polityków nawołujące do budowy własnych indywidualnych sieci należy uznać za hasła populistyczne wywołane czasową histerią spowodowaną doniesieniami o naruszaniu prawa przez służby wywiadowcze.
 +
 +
Z uznaniem odnotowujemy podjęcie konkretnych działań zmierzających do globalizacji funkcji realizowanych przez ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) oraz IANA (Internet Assigned Numbers Authority), które pozwolą na odbudowę zaufania do internetu, nadwyrężonego przez działania służb wywiadowczych USA, na terenie którego wspomniane organizacje mają siedzibę.
 +
 +
Dostrzegamy potrzebę utworzenia punktu gromadzenia i dystrybucji informacji na temat najważniejszych wydarzeń związanych z Internetem jakim ma być platforma Global Internet Policy Observatory.
 +
 +
Uważamy, iż problem kolizji jurysdykcji przepisów prawa spowodowany transgraniczną formą działalności internetu nie ma prostego a tym bardziej szybkiego rozwiązania. Nie znaczy to, że rozwiązań takich nie należy poszukiwać.
 +
 +
Rekomendacja PTI: '''Rozważenie możliwości powołania w ramach struktur UE organizacji, która zajmowałaby się arbitrażem lub mediacją w sprawach co do których wydano sprzeczne orzeczenia.'''
 +
 +
 +
Opracowanie: dr inż. Przemysław Jatkiewicz<br>
 +
Współpraca i redakcja: dr inż. Janusz Dorożyński
 +
 +
 +
Opinia w wersji dostępnej do kopiowania znajduje się na platformie opiniowania PTI WSTOIn pod adresem https://wstoin.pti.org.pl/wiki/14-02.08#Opinia
 +
 +
|}
 +
 +
=== Dane o wysłaniu opinii ===
 +
Zlecone do wysłania 2014-03-04
 +
 +
Wysłane pisma/pliki:
 +
*[[:Plik:14-02.08.Opinia(skan).pdf|Skan wysłanej opinii]]
 +
 +
=== Konferencja uzgodnieniowa ===
 +
Konferencja uzgodnieniowa odbyła się w MAiC 6 marca 2014 r. Przedstawicielem PTI był kol. Przemysław Jatkiewicz, autor opinii.
 +
 +
{| class="wikitable collapsible collapsed" width=100%
 +
! Sprawozdanie z konferencji
 +
|-
 +
|
 +
Sprawozdanie z konferencji uzgodnieniowej w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji
 +
 +
Konferencja odbyła się dnia 06.03.2014 w siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przy ul. Królewska 27 w Warszawie. Celem było przedstawienie uwag dotyczących Komunikatu Komisji Europejskiej o zarządzaniu internetem.
 +
 +
Konferencja prowadzona była przez Romana Dmowskiego - podsekretarza stanu, odpowiedzialnego za e-administrację i sprawy społeczeństwa cyfrowego oraz Justynę Romanowską - zastępcę dyrektora Departamentu Telekomunikacji.
 +
 +
Prowadzący przedstawili  krótko założenia jakie chcieliby prezentować na konferencji ''The Global Multistakeholder Meeting on the Future of Internet Governance'' w Brazylii. Obawiają się fragmentacji internetu spowodowanej utworzeniem regionalnych i krajowych struktur zarządzania. Stanowisko takie forsowane jest przez rządy Brazylii i Chin.
 +
 +
W dyskusji koncentrującej się wokół anonimowości w sieci oraz roli mediów społecznościowych wzięli udział przedstawiciele następujących organizacji: Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Nowoczesna Polska, Fundacja Kazimierza Pułaskiego, Polska Grupa Użytkowników Linuxa, Polski Komitet do spraw UNESCO,  T-Mobile oraz TK-Telekom.
 +
 +
W moim odczuciu, zdecydowana większość wypowiedzi daleka była od podstawowego tematu konferencji. Prowadzący bezskutecznie starali się skierować rozmowy na zagadnienia zarządzania internetem.
 +
 +
Jako przedstawiciel PTI przedstawiłem wnioski zawarte w naszej opinii. Szczególne zainteresowanie wzbudziła propozycja powołania międzynarodowej organizacji, która zajmowałaby się arbitrażem lub mediacją w sprawach związanych z internetem, co do których sądy krajowe wydały sprzeczne orzeczenia. Pani Justyna Romanowska upewniła się co do faktu iż pomysł ten został zapisany w przedłożonej opinii.
 +
 +
Sprawozdanie sporządził: Przemysław Jatkiewicz
 
|}
 
|}
Zlecone do wysłania ...
 

Aktualna wersja na dzień 17:28, 26 lip 2016